Co je dobré vědět o výkupu zlata a zlatých šperků ...
Kontakt na výkup zlata v Ostravě

Výkup zlata Ostrava - Rady a informace

Jaký je rozdíl mezi 14-ti karátovým a 18-ti karátovým zlatem?

Jednotka karát určuje poměr ryzího kovu ve slitině. Ryzí zlato odpovídá 24 karátům. U šperků se u nás nejčastěji setkáte se 14-ti karáty (u nás zákonem nejnižší povolená ryzost) a 18-ti karáty, což tedy znamená, že obsah ryzího zlata ve 14-ti karátovém zlatě je 585 dílků z 1000 (tj. něco přes polovinu) a u 18-ti karátového 750 dílků z 1000 (tj. tři čtvrtiny celku). Zbytek je tvořen jinými kovy. V závislosti na volbě těchto kovů může mít pak zlato „nádech“ do různých barev.

V případě nákupu i výkupu zlata je samozřejmě dražší 18-ti karátové zlato.

Jak poznám jestli mé šperky jsou ze 14-ti karátového nebo 18-ti karátového zlata?

Každý zlatý šperk těžší než půl gramu prodávaný na českém trhu musí být označen alespoň dvěma puncy, tj. raženými značkami. První je státní punc, kterým poznáte o jakou ryzost zlata jde má dvě varianty:
- 18-ti karátové zlato, - 14-ti karátové zlato

Druhý punc označuje výrobce nebo dovozce šperku. Obvykle to bývají dvě písmena.

Nepovinně může být zlatý šperk označen i číselnou ryzostí, tj. „585“ pro 14-ti karátové zlato nebo „750“ pro 18-ti karátové zlato.

U šperků dovezených ze zahraničí se pak můžete setkat se značkou tzv. „Vídeňské konvence“. Pokud je taková umístěná, nemusí šperk žádnou další obsahovat. Tato značka vypadá takto:

Je „bílé zlato“ vůbec zlato? Jak je to s výkupem zlata v tomto případě?

Bílé zlato je stejné jako každé jiné. Protože z ryzího zlata nelze z důvodu jeho měkkosti vyrábět funkční šperky, je zlato mícháno s jinými kovy (viz výše). V závislosti na množství a druhu těchto kovů pak vzniká i světlá barva u „bílého zlata“. Konkrétně pro bílé zbarvení 14-ti karátového zlata se využívá jako příměs stříbro, nikl a paladium.

Výkup bílého zlata tak proběhne standardně jako u běžného žlutého.

Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem?

Briliant je diamant vybroušený do nějakého tvaru – nejčastěji kulatého nebo oválného. Nejčastěji se k tomuto účelu využívá briliantový brus.

Může být diamant umělý?

Ano, diamanty dokáže člověk uměle vyrobit, ale ještě žádný takto vyrobený nedokázal dosáhnout všech vlastností přírodního diamantu, především tvrdosti (přírodní diamant je nejtvrdším materiálem na Zemi). Pokud je vybroušen umělý diamant (byť také briliantovým brusem), neměl by se nazývat briliantem – tento název by měly mít pouze přírodní diamanty.

Jak lze zjistit, zda je diamant pravý?

Existují zkoušečky pracující na principu tepelné vodivosti.

Co znamená „karát“ u briliantů, je to totéž co u zlata?

Karát udávaný u briliantů má společný s karátem u zlata pouze název. Kárát u briliantů (tzv. metrický karát) je váhová jednotka a představuje 0,20 g. Tzn. pokud je uvedeno, že kámen má 3 ct (karáty), znamená to, že váží 0,60 g. V běžné praxi se ale karáty na gramy nepřepočítávají.

Jak poznám, že mám kvalitní šperk?

Kvalitní šperk by předně neměl být nijak poškozený. Lesklé plochy by se měly lesknout jako zrcadlo a měly by být hladké. Matné plochy mají být jednolité a přechod do lesklé plochy má být ostrý. Kameny jsou zasazeny pevně a rovně na všechny tři osy. Nejkvalitnější kusy mají perfektně opracované i části, které při běžném nošení nejsou vidět.

Lze si zlatý šperk vyčistit i v běžné domácnosti?

Existuje celá řada „babských rad“ od vaření s trochou soli až po čištění kartáčkem na zuby a pastou. Pokud máte trochu času a možná někdy i odvahu :o), stačí dát dotaz „Čištění šperků doma“ do vyhledávače. Jinak existují i komerční přípravky k čištění šperků a pokud chcete mít jistotu, je nejlepší vyhledat odborníky ve zlatnictví. Toto bychom obzvláště doporučili, pokud šperk obsahuje nějaký kámen.

Kde je poskytován výkup zlata a jak probíhá?

Můžeme nabídnout výkup zlata v lokalitách Praha (Spálená 37) a Ostrava (Zámecká 2). Vždy zveřejňujeme výkupní cenu 14-ti i 18-ti karátového zlata a lze si tak dopředu udělat představu o naší výkupní ceně.

Průběh obchodu je takový, že Vy nabídnete zlatý šperk, my ověříme jeho ryzost a hmotnost, posoudíme stav a nabídneme Vám cenu, za kterou jsme schopni Váš šperk vykoupit. Pokud s ní budete souhlasit, obratem šperk za hotovost vykoupíme. Pokud ne, šperk si ponecháte. Záleží nám na férovém přístupu k zákazníkovi.

Kontakt >
Copyright © A-Real invest s.r.o., IZON s.r.o., 2008-2011 www.zlatozlatnictvi.cz